Mezoterapia igłowa
Wskazania
- profilaktyka przeciwstarzeniowa i przeciwzmarszczkowa
- zwiotczenie, utrata nawilżenia i elastyczności skóry
- skóra sucha, słabo odżywiona, matowa, szara
- zwiotczenie okolicy ud, brzucha lub pośladków
- skóra zniszczona promieniami UV (słońce, solarium), trądzikiem
- skóra przed i po menopauzie
- wypadanie włosów, słabe i wymagające odżywienia włosy
- cellulit
- rozstępy i małe blizny
Jest to metoda wykorzystywana od lat w medycynie. Umożliwia wprowadzenie substancji aktywnych do skóry, które ze względu na istnienie tzw. bariery naskórkowej nie byłyby w stanie przeniknąć jako składnik kosmetyków przez naskórek. Jest doskonałym sposobem zapobiegającym starzeniu się skóry oraz zmniejszającym objawy starzenia takie jak zmarszczki, zwiotczenie i ścieńczenie skóry. Zapobiega też wypadaniu włosów i powstawaniu cellulitu. Mezoterapia igłowa polega na wstrzykiwaniu bezpośrednio w skórę małych dawek substancji leczniczych, rewitalizujących, regenerujących. Najczęściej stosowane są mieszaniny witamin, aminokwasów, krzemionki organicznej, mikroelementów, kwasu hialuronowego, wyciągów roślinnych. Preparaty te stymulują metabolizm komórek, zwiększają produkcję kolagenu i elastyny. Poza działaniem preparatów istotne znacznie ma również samo nakłucie skóry z uwagi na: stymulację regeneracji skóry, poprawę metabolizmu komórek skóry, stymulację fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny. Skutkuje to odmłodzeniem skóry oraz zahamowaniem procesów starzenia. Te wszystkie aspekty stanowią przewagę mezoterapii iniekcyjnej nad tak zwaną mezoterapią bezigłową.
Przebieg zabiegu
Schemat terapii: Faza 1 – Terapia uderzeniowa zabieg co 2-4 tygodnie, co najmniej 3 razy. Faza 2 – Podtrzymanie efektów kuracji: 1 zabieg co 3-6 miesięcy.
Zabiegi może wykonywać tylko lekarz. W mezoterapii stosowane są obecnie gotowe produkty zamknięte w sterylnych ampułkach lub ampułkostrzykawkach. Są odpowiednio dobrane przez lekarza w zależności od rodzaju zabiegu i potrzeb pacjenta. Substancje te nie przechodzą do układu krążenia, lecz działają miejscowo. Przed zabiegiem skórę smaruje się kremem znieczulającym. Iniekcje wykonywane są strzykawką z bardzo cienką igłą co 0,5-1,5 cm. Nakłucia są prawie bezbolesne. Po zabiegu pozostają ślady na skórze w postaci punkcików. Czas występowania śladów zależy od rodzaju preparatu i wynosi 6–72 godzin.
Zalecenia pozazabiegowe
- unikanie słońca
- stosowanie filtrów
- nawilżanie skóry
Efekt działania
Mezoterapia igłowa przynosi efekt tylko wtedy, gdy wykonywana jest w serii kilku zabiegów. Liczba zabiegów jest uzależniona od podawanych preparatów. Rezultaty natychmiastowe – po zabiegu wzrasta nawilżenie, elastyczność, jędrność i rozświetlenie skóry. Rezultaty długotrwałe – po serii zabiegów mezoterapii skóra wygląda znacznie lepiej, drobne zmarszczki znikają całkowicie, głębsze ulegają spłyceniu. Skóra jest bardziej napięta i jędrna.
Przeciwwskazania
- ciąża, okres karmienia piersią
- stany zapalne na skórze, opryszczka
- alergia, uczulenie na składniki preparatu
- choroby nowotworowe
- stosowanie leków przeciwkrzepliwych (aspiryna)
Objawy niepożądane
- rumień, obrzęk – występuje bezpośrednio po zabiegu, jest to reakcja skóry na nakłuwanie
- bardzo rzadkie odczyny alergiczne objawiające się obrzękiem i rumieniem, ustępujące po kilku minutach lub godzinach
- siniaczki – ryzyko zmian wzrasta w przypadku stosowania bezpośrednio przed zabiegiem leków wpływających na proces krzepnięcia krwi (np. acardu i aspiryny)
Cena zabiegu
Twarz od 550 zł do 750
Twarz, szyja, dekolt od 800 zł do 900 zł
Dłonie – 800 zł
Skóra głowy – 550 zł