Dermatoskopia

Dermatoskopia to nieinwazyjna metoda badania skóry, umożliwiająca szybką identyfikację zmiany skórnej, postawienie wczesnej diagnozy, podjęcie decyzji o usunięciu podejrzanej zmiany skórnej we wczesnym stadium .

Czułośc badania zmian skórnych za pomocą dermatoskopu sięga do 95% . Dzięki temu istnieje minimalne ryzyko przeoczenia zmiany niepokojącej onkologicznie.

Wczesne rozpoznanie raka skóry lub czerniaka daje możliwośc całkowitego wyleczenia!

Kto powinien poddać się badaniu?

Każdy powinien regularnie poddawać się badaniu, a szczególnie osoby u których istniejące znamię „pieprzyk” zmienia się (powiększa, pogrubia, zaczerwienia lub gdy barwa staje się bardziej intensywna), osoby z takimi zmianami skórnymi jak np. przewlekle utrzymujące się strupki, nadżerki, plamki, przebarwienia, zmiany na paznokciach.

Dermatoskopia jest obowiązkowa dla osób, które są szczególnie narażone na czerniaka złośliwego. Do grupy podwyższonego ryzyka zaliczają się m.in. pacjenci:

• o jasnej karnacji z licznymi piegami
• mający trudność w opalaniu się na brązowo
• mający wiele zmian na skórze o różnych kształtach i różnym zabarwieniu
• z przypadkami czerniaka w rodzinie
• często opalający się lub korzystający z solarium
• z tendencją do poparzeń słonecznych.

Badanie dermatoskopowe należy wykonywać raz do roku, najlepiej po lecie w okresie jesiennym lub zimowym, a w przypadku zmian podejrzanych 1 raz na 3 miesiące lub wg zleceń lekarza

Badanie wykonuje lekarz przy użyciu urządzenia zwanego dermatoskopem. Jest to rodzaj mikroskopu, który przyłożony do skóry pozwala na obejrzenie zmian pod dziesięciokrotnym powiększeniem. Badanie jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Czas trwania zależy od ilości zmian skórnych, średnio trwa 30 min. Nie wymaga specjalnego przygotowania. Po wykonaniu badania lekarz podejmuje decyzję o obserwacji bądź potrzebie usunięcia danej zmiany.

 

ArtisMedica

Adres

ul. Lanciego 16/199

02-792 Warszawa

Telefon

(22) 308 67 67
530 760 766

E-mail

recepcja@artismedica.pl

Umów się na konsultację